Jelenlegi képzések
Református teológia MA egységes, osztatlan képzésben vesznek részt azok, akik lelkipásztori szolgálatra készülnek, illetve felsőfokú teológiai ismereteket kívánnak szerezni.
Valamennyi hallgató református teológia szakra nyer felvételt. 4 félév után lehet kérni a lelkész szakirányra való átminősítést. A képzési idő (teológus szakirányon 10, lelkész szakirányon 12 félév) végeztével a hallgatók tanintézeti záróvizsgát tesznek, és református teológia szakos diplomát szereznek.
2006. szeptember 1-jétől valamennyi magyarországi lelkészképző intézményben egységes, osztatlan mesterszakon folyik a református teológia szakos képzés, amelynek végén a hallgatók ugyanolyan értékű, egyetemi szintű oklevelet szereznek.
A lelkész szakirányon végzett hallgatók Egységes Lelkészképesítő Vizsgára állhatnak.
Katechéta-lelkipásztori munkatárs BA alapképzésben vesznek részt azok, akik református hittanoktatásban kívánnak szerepet vállalni, illetve alapszintű teológiai ismereteket kívánnak szerezni.
A képzési idő az alapképzési szak esetében 6 félév.
A diploma birtokában jelentkezni lehet a hittanár-nevelő mesterszakra.
Református hit- és erkölcstanoktatói szakirányú továbbképzési szakon azok tanulhatnak, akik alapképzésben vagy mesterképzésben, illetve korábbi főiskolai vagy egyetemi képzésben megszerzett pedagógus szakképzettséggel rendelkeznek és református egyháztagok. A képzés célja olyan szakemberek képzése, akik a nevelés és oktatás alapvető elméleti és gyakorlati módszereinek ismerete révén, valamint teológiai és hittanári ismeretek birtokában képesek a református hit- és erkölcstanoktatói feladatok ellátására a közoktatás 1-8. osztályában. A képzés ideje: 4 félév. A diploma kiállításának nyelvi előfeltétele nincs.
Szaklelkigondozó szakirányú továbbképzési szakon azok tanulhatnak, akik MA szintű teológus-lelkészoklevéllel rendelkeznek és lelkigondozói szolgálatukhoz elmélyült képzést szeretnének kapni. A képzés ideje 4 félév.
Homiletikai szakirányú továbbképzési szakra az vehető fel, aki teológia mesterképzésben vagy teológia osztatlan szakon szerzett szakképzettséggel rendelkezik. A képzés célja, hogy a homiléta képesítéssel bíró lelkipásztorok, papok minden olyan feladatkörben, ahol az igehirdetés végzésének kiemelt jelentősége van, homiletikai ismereteikben és a keresztyén üzenet továbbadásának szakmai kompetenciáiban megújulva tudjanak helytállni. A képzés ideje 2 félév.
A képzések tantervei itt érhetőek el: prta.etn.hu/modulok/irattar/index.php
Lelkésztovábbképzés
A Dunántúli Református Egyházkerület egységes lelkésztovábbképzés rendszeréhez igazodó, a zsinati bizottság által akkreditált lelkésztovábbképzési programja megtalálható a Hírek címszó alatt. Az előadásokkal kapcsolatos bővebb információ a DRE Püspöki Hivatalában (8500 Pápa, Árok utca 6., 89/512-400), illetve a szervező egyházmegyéknél kapható.
Akkreditáció
Képzési adatok
Intézményi azonosító: FI 27751
KSH statisztikai azonosító: 19897284-1-19
MAB határozat a legutóbbi intézményakkreditáció eredményéről: MAB 2015/2/VIII/1. www.mab.hu/web/tir/hatarozatok/PRTA_150227_plhatH.pdf
Katechéta-lelkipásztori munkatárs BA képzés indítását jóváhagyó szenátusi határozat száma: 2006.09.04/3.
Katechéta-lelkipásztori munkatárs BA MAB engedély száma: MAB 2006/9/XII.; MAB 2015/2/VIII/1.
Teológiai mesterképzési szak indítását jóváhagyó szenátusi határozatok száma: 2006/5; 2006.04.18.
Teológiai mesterképzési szak (református teológus) MAB engedély száma: MAB 2006/9/XII.; MAB 2015/2/VIII/1.
Zsinati határozat a református teológiai szak képzési követelményrendszeréről: ZS-168/2002.
A szakok képzési és kimeneti követelményei:
prta.etn.hu/modulok/irattar/index.php
Alap- és mesterképzési szakok:
I. katechéta-lelkipásztori munkatárs BA alapszak
A) Az OH-nál nyilvántartott adatok:
1. Megnevezés: katechéta-lelkipásztori munkatárs alapszak
2. Szakirányok: katechéta
3. Végzettségi szint: alapfokozat
4. Megszerezhető szakképzettség: katechéta
5. MAB határozat száma: MAB 2015/2/VIII/1.; MAB 2006/8/X/25.
6. Meghirdetés kezdete: 2006/2007-es tanév
7. Meghirdetés vége: –
8. Szakfelelős oktató: Dr. Németh Tamás
9. Képzés helye: székhely
10. Képzés nyelve: magyar
B) Egyéb adatok:
1. Képzési forma és idő: nappali, 6 félév
2. Szakfelelős adatai
név: Dr. Németh Tamás
beosztás: egyetemi tanár
tudományos fokozat: Phd., Dr. habil.
munkaviszony típusa: teljes munkaidőben foglalkoztatott
II.
Teológia osztatlan mesterképzési szak
A) Az OH-nál nyilvántartott adatok:
1. Megnevezés: teológia mesterképzési szak
2. Szakirányok: lelkész, teológus
3. Megszerezhető végzettség: mesterfokozat
4. Megszerezhető szakképzettség: református teológus
5. MAB határozat száma: MAB 2015/2/VIII/1.; MAB 2006/9/XII.
6. Meghirdetés kezdete: 2006/2007. tanév
7. Meghirdetés vége: –
8. Szakfelelős oktató: Dr. Vladár Gábor
9. Képzés helye: székhely
10. Képzés nyelve: magyar
B) Egyéb adatok:
1. Képzési forma és idő: Nappali 10 (teológus), ill. 12 félév (lelkész szakirány)
2. Szakfelelős adatai
név: Dr. Vladár Gábor
beosztás: rektor, egyetemi tanár
tudományos fokozat: PhD, dr. habil
munkaviszony típusa: teljes munkaidőben foglalkoztatott
3. Szakirányfelelős adatai:
a) lelkész szakirány:
név: Dr. Hanula Gergely
beosztás: intézetvezető egyetemi tanár
tudományos fokozat: PhD, dr. habil
munkaviszony típusa: teljes munkaidőben foglalkoztatott
Bolognai képzési rendszer az Akadémián
Az Akadémia a kezdetektől képzett hitoktatókat hagyományos, főiskolai, nemkredites képzés keretében. A 2006/2007-es tanévtől nem indult újabb évfolyam a szakon. Ugyan a 2003/2004-es tanévtől kidolgoztuk a szak kredites tantervét, de bevezetésre már nem került, mivel addigra kialakult a bolognai rendszerű katechéta-lelkipásztori munkatárs BA alapszak. Ennek szakindítását kezdeményeztük, és meg is indítottuk a képzést a 2006/2007-es tanévben.
A kárpát-medencei magyar református teológiai főiskolák és hittudományi egyetemek (Budapest, Debrecen, Kolozsvár, Pápa, Sárospatak) az 1940. évi 275. sz. konventi határozat óta egységes tantervek alapján végzik a lelkészképzést. Ezért az 1998-ban főiskolai besorolású PRTA tantervét és vizsgakövetelményeit (az SRTA-hoz hasonlóan) a Budapesti és Debreceni egyetemi besorolású református teológia szak tantervéhez és vizsgakövetelményeihez igazította. Ezzel biztosítani kívántuk hallgatóink számára a négy intézmény közötti, a múltban is mindig meglévő átjárhatóságot.
Ennek megfelelően 1998-ban 10 féléves képzés indult, amely 2000-től a lelkész szakirányon 12 félévesre bővült, majd a 2002/2003-as tanévtől (egy év próbaidő után) bevezetésre került a kreditrendszer a szakon. (A tanterv struktúrájában megtartva az átjárhatóságot a társintézményekkel.) A MAB 2006/9/XII. sz. határozatával a korábbi teológus, ill. teológus-lelkipásztor szakokat egységesen osztatlan teológiai mesterszaknak [5-6 éves MA képzés] ismeri el. Egyúttal pedig az érintett intézmények teológia, ill. teológus-lelkipásztor szakon folyó képzéseit osztatlan mesterképzésnek ismeri el. (Az akkreditációs feltételek teljesítését a soron következő intézményi akkreditációs eljárásban vizsgálja.)
Ennek alapján a PRTA 2006. szeptember 1-től a Szenátusnak a fenntartóval egyetértésben hozott határozata értelmében a teológia szakon mint osztatlan mesterképzési szakon folytatja a teológus ill. lelkipásztor képzést.
E szakon az átállás pusztán adminisztrációs jellegű volt, a tantervben, az oktatás személyi-, tárgyi feltételeiben nem jelentett változást. A képzés egyetemi szintű finanszírozását az OKM a MORE Zsinati elnökével kötött szerződés alapján 2007 szeptemberétől kezdte meg.
Diplomás Pályakövető Rendszer /Alumni
Az Alumni – Öregdiák csoport a Pápai Református Teológiai Akadémia végzett hallgatóinak közössége, amelynek célja ápolni a kapcsolatot régi diáktársaikkal, volt Intézményük oktatóival. Ennek érdekében a PRTA közösségi alkalmakat szervez, az érdeklődők számára tájékoztatást ad, a jelentkező öregdiákokat nyilvántartja.
Jelentkezésüket szeretettel várjuk a következő helyen elérhető regisztrációs lapon: goo.gl/forms/UTHFL1sIPF6l6Dkk1
Technikai problémák esetén, kérjük, keressen meg minket: rektori@prta.hu
A regisztrációs lap letölthető, nyomtatható és postázható is.