• 8500 Pápa Március 15. tér 13-14. Pf. 141.
  • +36 89 312 331

Coetus Theologorumon elfogadott zárónyilatkozat

Coetus Theologorumon elfogadott zárónyilatkozat

Memorandum

A Coetus Theologorum, a kárpát-medencei református teológiai tanárok közössége évtizedes szünet után találkozott 2023. július 11-én, Illyefalván. Először hívták meg a lelkipásztorképző intézményeket fenntartó egyházkerületek vezetőit, és együtt a következő nyilatkozatot fogadták el:

Hálát adunk Istennek, hogy a történelmi változások lehetővé tették az 1990-es évek kezdetétől, hogy a lelkipásztorképzés több helyszínen újra indulhatott, és a szocializmus idején megmaradt intézményekben új lendületet kapott. Ennek jelentős eseménye volt, hogy évtizedek kihagyása után, 1990. szeptember 21–22-én Budapesten ismét összeült a Coetus Theologorum.

Az európai felsőoktatási térségben az elmúlt 30 év a folyamatos átalakulások időszaka: az akkreditáció rendszerének bevezetése, egyetemi integrációk, PhD-rendszer kialakítása, a Doktori Iskolák megalapítása, kreditrendszer bevezetése, a VI. évfolyam megszervezése, új hitéleti szakok és szakirányok indítása, az intézményfejlesztési tervek elkészítése és újragondolása, a minőségbiztosítás komolyan vétele. Bővültek a nemzetközi és hazai intézményi kapcsolatok, amelyeket kétoldalú szerződések garantálnak az Erasmus-programban.

A történeti visszatekintés után a Magyarországi Református Egyház, a Romániai Magyar Református Egyház és a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház zsinatai által meghirdetett A lelkipásztori hivatás éve kérdésfelvetéseire válaszolva egyetértésre jutottunk a következő pontokban.

Konferenciánk a hat kárpát-medencei református teológia és a Magyarországi Református Egyház zsinata delegáltjai által összeállított „Teológiai alapvetés a lelkipásztorképzés megújítása kapcsán” című munkaanyagban foglaltakat vitatta meg.

A magyar református lelkipásztorképzés a Szentírás és hitvallásaink alapján folyamatos megújításra szorul, hogy egyházunk ebben a szolgálatában is minél hűségesebben tudja végezni küldetését.

A lelkipásztorképzés a teljes egyház felelőssége, amelyben a gyülekezetek közössége, az egyházkormányzat és az oktatói közösség tiszte szerint jár el és működik együtt. Az együttműködést szükséges tovább mélyíteni.

Az egyházkormányzat a keresztyén hitből fakadó tudományos szabadságot biztosítja a lelkipásztorképzés intézményei számára.

Az egyházkerületnek és a lelkipásztorképző intézmények oktatóinak közös felelőssége van az egyház tanítói szolgálatának kiterjesztésében és a református keresztyén identitás megerősítésében.

Meg kell erősíteni és el kell ismerni a teológiai tanárok egyházon belüli tanítói és lelkipásztori szolgálatát, illetve a teológiai képzés során vállalt nevelési és mentorálási munkáját.

E küldetésünk betöltésének alapot az egyház, a lelkipásztori tisztség, a lelkipásztorképzés, illetve a lelkipásztori szolgálat teológiai értelmezése adhat. Szükséges érvényesíteni a lelkipásztorképzés Isten akaratát kereső gyülekezet-tudatos, a szolgálat gyakorlatára összpontosító és a spirituális élet köré szerveződő gyakorlatát a tantervben, a nevelési programban és a továbbképzési rendszerben.

A lelkipásztori szolgálat összetettségéhez, szerteágazó feladatainak betöltéséhez szükséges a teológiai tudomány komplexitásának képviselete az oktatás során. Az oktatói kar segít rávezetni az összefüggésekre, mert kötelessége szintetizálni, integrálni és egyben láttatni annak a részfelismerésnek a helyét, amit az adott teológiai tantárgy jelent. Így segíti a leendő lelkipásztort abban, hogy teológiai látása kialakuljon.

Mivel a teológiai képzés ideje a lelkipásztori életvitelre való felkészülés időszaka is, ezért a lelkipásztorképzés és –nevelés kulcsfogalma az elmélyült lelkiség. A református lelkipásztor-jelöltek kegyességét mély, személyes hit, aktív lelki élet, keresztyén önismeret, közösségi szemlélet, elköteleződés és szolgálatkészség kell hogy jellemezze. Ennek kimunkálása az oktatói kar, munkatársi kör és a hallgató, valamint az intézmény, a gyülekezetek és az egyházkerületek közös feladata.

Konferenciánk javasolja a hatályban lévő egyházi jogszabályaink áttekintését a lelkipásztorképzés és lelkipásztori szolgálat tárgyalt kérdéseinek tükrében.

Elkötelezzük magunkat a megkezdett, a lelkipásztorképzés megújítását célzó munkafolyamat folytatására.

Egyúttal indítványozzuk a Coetus Theologorum és a fenntartó egyházkerületek vezetőinek éves rendszerességű plenáris találkozóját. Kérjük Isten kegyelmét, hogy bölcsességgel végezhessük szolgálatunkat.

Taníts minket úgy számlálni napjainkat, hogy bölcs szívhez jussunk” (Zsolt 90,12)

Illyefalva, 2023. július 11.

Szóljon hozzá