Kolozsvári mobilitás az Erasmus+ programmal (a katechéták szemével)
Mindenekelőtt szeretettel köszönjük a tanulmányi kiránduláson való részvétel lehetőségét, melynek során ízelítőt kaptunk nemcsak Erdély ezen régiójának szépségéről, hanem az ott élő magyarok szívélyességéről és vendégszeretetéről is.
Programjaink az alábbiak szerint folytak:
2025. március 28.
16 órától Dr. Péter István online előadását hallgattuk meg Erdély nemzetiségeken átívelő kultúrájáról. Röviden bemutatta, hogy alakult ki Erdély nyelvi és etnikai sokszínűsége a honfoglalás óta. A különböző nemzetiségek aránya térben és időben is folyamatosan változott. A magyarok mellett élnek itt szászok, svábok, románok, cigányok, bolgárok, szerbek, ruszinok, horvátok, lengyelek, székelyek, csángók. Az előadás végén egy-egy videóval megismerkedhettünk a különböző nemzetiségek táncaival. Tanár úrral utunk során nem találkozhattunk, mert míg mi Kolozsvárott, addig Ő a Sárospataki Református Hittudományi Egyetemen tartózkodott.
2025. március 31.
Utazás Pápa-Budapest-Debrecen-Király-hágó útvonalon Kolozsvárra. Este közös vacsora a Református Tanárképző kar dékán asszonyával, Dr. Lukács Olgával. Dékán asszony kedves személyisége megalapozta mobilitási programunk közvetlen, nyitott és barátias légkörét.
2025. április 1.
Délelőtt Szilágyi Rebeka Adriennel, a Kolozsvári Magyar Napok Programigazgató-asszisztensével rövid sétát tettünk Kolozsvár belvárosában (Mátyás király szülőháza, Szent Mihály templom, BBTE campus központja, Farkas utcai református templom).
Délután lehetőségünk volt megismerkedni a Református Tanárképző és Zeneművészeti Kar oktatóival és hallgatóival. Nagy öröm volt számunkra látni, hogy mennyire sok fiatal választja – Isten hívására – hivatásként a vallástanár szakot. És még nagyobb öröm volt hallani, hogy szinte valamennyien mély meggyőződéssel vallják – úgy érzik, megtalálták helyüket a világban, az iskolában, és bíznak benne, hogy ez a jövőbeni munkájuk során is így lesz.
18 órától Dr. Püspök Sarolta vallástörténeti óráján vettünk rész, ahol a Közel-Kelet termékeny félholdként ismert, Mezopotámia, Kánaán, Egyiptom által körbezárt területének hitvilágáról tanulhattunk. Az óra második felében Palkó József vallástanár szakos hallgató előadását hallhattuk a Gilgames eposzról.
Az előadások után Püspök tanárnő vacsorával, férje finom pálinkákkal és borokkal látott vendégül minket. „Tényleg hazajöttünk.”
2025. április 2.
Délelőtt csoportunk többfelé járt, voltak, akik felkeresték a Házsongárdi temetőt, mások az egyetemi könyvtárban kutatták református emlékeinket.
Délután Dr. Szatmári Emília, a Sárospataki Református Hittudományi Egyetem oktatója tartott előadást „A protestáns identitás és felekezetek kialakulása Erdélyben” címmel. Az óra elején László Attila hallgató prezentációját mutatta be „A reformáció oktatáspolitikájáról”.
A harmadik tanóránk Dr. Gorbai Gabriella szakmódszertan órája volt. Ezen Bartus Angéla Dalma első éves vallástanár szakos hallgató „Szociális formák és módszertani kérdések” című előadását élvezhettük. A szó abszolút értelmében élveztük, ahogyan elsősként, mindent átfogó előadást készített a témáról, kifejezetten nagy segítséget nyújtva azok számára, akik most ismerkednek ezzel a témakörrel. Végzős katechétaként külön is gratuláltunk neki a nagyon alapos felkészüléshez.
Este ismét közös vacsorán keretében oszthattuk meg élményeinket egymással és Dr. Lukács Olga dékán asszonnyal.
2025. április 3.
A környékbeli nevezetességek közül délelőtt a Torda mellett található sóbányába látogattunk el. Szédítő mélység és alázat, alázatos munka és alázatos közeledés ehhez a természeti kincshez: talán ezek a szavak jellemzik leginkább a látogató lelkiállapotát a bányába belépve. A teremtett világ csodáinak dicsérete és természeti értékeinknek megóvása egyszerre feladatunk. Aki először jár itt, biztosan sokáig nem felejti el ezt a föld gyomrában tett különleges utazást.
Tordát követően Torockóra érkeztünk, ahol az őslakosok az idelátogató vendégekkel együtt megtapasztalhatják, milyen az, amikor valahol „Kétszer kel fel a Nap.”
Látogatásunk célja nem a Székelykő csúcsának meghódítása volt – noha többünknek nagy kedve támadt hozzá –, hanem sokak szerint az egész Erdély legszebb falvának tartott Torockó megtekintése és az ebédünk elköltése az elragadó Székelykő szikla lábánál fekvő, tájházba illő Naplak panzióban.
Délután rövid sétát tettünk a településen és meglátogattuk a helyi néprajzi múzeumot. A tárlatvezető hölgy élvezettel mesélte el a múzeum rövid történetét, illetve válaszolt minden kérdésünkre.
A kiállított gyűjteményben való gyönyörködés mellett megtudhattuk, hogy Torockón nagyon különleges temetkezési szokás él, ami alig pár helyen létezik a világban.
Ez a különleges hagyomány, valamint a település csodálatos fekvése, épületei és népművészete okán méltán kapta meg 1999-ben az Europa Nostra díjat és jó okkal pályázik a világöröksége címre is. Finom lekvárok, zakuszka és pálinkák vásárlása után tovább indulva többször is felhangzott a következő sóhaj: „Ide még vissza kell jönnünk!”
Este a szálláson összegyűltünk és megbeszéltük a Kolozsváron töltött néhány nap élményeit, tapasztalatait.
2025. április 4.
Hazautazás Pápára. Az utazás hosszú órái és a tanulmányi kirándulás programjai alatt összetartó közösséggé formálódott kis csapatunk. Az új benyomások, információk mellett az őszinte, személyes beszélgetések is gazdagítják életünket és azokat maradandó élményként fogjuk megőrizni.
Készítette:
Hatola Éva, Horváth Katalin, Májné Nánási Katalin
Pápai Református Teológiai Akadémia katechéta-lelkipásztori munkatárs szak
































